Biopotraviny sa v posledných rokoch stali populárnymi, pretože spotrebitelia si viac uvedomujú, čo prijímajú do svojho tela. Čo teda vlastne potravinárske výrobky, ktoré označujeme za bio alebo organické, predstavujú a prečo sú lepšie?
V Gratitude sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie otázky o biopotravinách.
Čo sú biopotraviny?
Pojem „bio“ odkazuje na spôsob výroby určitých potravín.
Pokiaľ sa v nich nachádzajú rastlinné ingrediencie, platí zásada, že sa pri ich vypestovaní používajú výhradne prírodné hnojivá, ako je hnoj, ktoré zlepšujú ich rast. Naopak, používanie umelých chemikálií alebo geneticky modifikovaných organizmov je neprijateľné. Pri zvieratách, ktoré sú chované organicky, zase platí, že im nie sú podávané antibiotiká ani hormóny.
Na to, aby boli potraviny označené za ekologické či bio, však nesmú obsahovať ani umelé prídavné látky vrátane sladidiel, konzervačných látok, farbív, aróm a glutamínu sodného.
Prečo sú pre vás biopotraviny lepšie?
Biopotraviny sa v posledných rokoch stávajú čoraz obľúbenejšími a mnoho ľudí ich volí ako zdravšiu alternatívu ku konvenčne pestovaným potravinám. Zatiaľ čo výskum zdravotných výhod organických produktov je stále obmedzený, niektoré štúdie naznačujú, že môžu mať určité výhody.
Jednou z nich je, že môžu obsahovať viac živín ako bežne pestované potraviny. Štúdie ukázali, že organické produkty môžu mať vyššie hladiny antioxidantov, flavonoidov, ktoré môžu mať antioxidačné vlastnosti a určitých mikroživín, ako je vitamín C, zinok a železo. Okrem toho, organické mäso, mliečne výrobky a vajcia majú často vyšší obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú riziko srdcových chorôb.
Keďže princípy ekologického poľnohospodárstva zakazujú používanie syntetických hnojív, pôda aj samotné plodiny môžu obsahovať nižšie hladiny toxických kovov, ako je kadmium, a zvyškov pesticídov. Ekologické poľnohospodárstvo má tiež tendenciu zlepšovať kvalitu pôdy, šetriť podzemnú vodu, znižovať znečistenie a vďaka svojim udržateľným postupom môže byť lepšie pre životné prostredie.
Kde nájdete biopotraviny?
Biopotraviny nájdete v špecializovaných predajniach zdravej výživy, ako aj v mnohých bežných obchodoch s potravinami. Ďalším overeným zdrojom je aj naša stránka stránka, kde ponúkame množstvo značiek vyrábajúcich svoje produkty bez umelých prísad.
Jednou z nich je úžasná cukráreň a pekáreň so záhoráckym názvom Pocheraje. Ich vychýrenou špecialitou sú najmä Sekulské drobné, tradičné jemné pečivo z kysnutého cesta, ktoré sa pôvodne rozdávalo na svadbách. V súčasnosti kladie Pocheraje pri jeho príprave dôraz na používanie vysokokvalitných a najčerstvejších surovín od lokálnych dodávateľov.
“V procese výroby nepridávame umelé dochucovadlá ani rôzne druhy náhrad,” opisuje zakladateľka značky Zuzana Albertini. “Snažíme sa o návrat k prvotriednym potravinám, čím necháme priestor pre rozvinutie chute použitej ingrediencie. Okrem toho nie sme zástancami zbytočného predlžovania trvanlivosti. Veríme, že práve týmto spôsobom dokážeme priniesť našim zákazníkom skutočne chutné a kvalitné Sekulské drobné tak ako kedysi.”
Stoja biopotraviny za vyššiu cenu?
Biopotraviny sú zvyčajne o 50 % drahšie ako ich tradičné ekvivalenty. Pestovanie organických produktov si vyžaduje starostlivú pozornosť zo strany farmárov, ktorí musia používať fyzikálne, mechanické a biologické metódy na ničenie škodcov, buriny a chorôb namiesto toho, aby sa spoliehali na pesticídy.
Ak naopak farmári využívajú pri živočíšnej produkcii hormóny, ktoré docielia rýchlejší rast zvierat, čím zvyšujú produkciu, umožňuje im to následne predávať mliečne produkty a mäso za nižšiu sumu.
Aj keď biopotraviny môžu byť drahšie ako neekologické potraviny, mnohí ľudia sa domnievajú, že prínosy pre zdravie a životné prostredie prevažujú nad nákladmi. Navyše, podľa niektorých štúdií môžu byť organické produkty výživnejšie ako ich neekologické alternatívy. Príkladom je bio ovocie a zelenina, ktoré môžu obsahovať vyššie hladiny určitých živín a antioxidantov.
Ako zistím, či je potravina bio?
Na obale hľadajte logo EÚ pre biopotraviny. Etiketa okrem zloženia produktu, nutričných hodnôt a BIO loga by mala obsahovať aj názov výrobcu a distribútora. Takisto by etiketa mala zahŕňať aj názov a číselný kód národného certifikačného úradu.
Ďalšie logo, ktoré odporúčame, odkazuje na Environmentálny a etický certifikačný inštitút (ICEA). Dané konzorcium kontroluje a certifikuje výrobcov, bráni dôstojnosť zamestnancov a práva spotrebiteľov. ICEA dohliada na spravodlivý a sociálne udržateľný rozvoj nielen v biologickom poľnohospodárstve, ale aj v iných sektoroch – v bio kozmetike, eko čistiacich prostriedkoch, eko nábytku, materiáloch pre eko budovy a v mnohých ďalších oblastiach. Dohromady kontroluje až 15 000 spoločností, čo ju radí medzi najvýznamnejšie inštitúty nielen v Taliansku, ale aj v Európe.
Podobnou alternatívou je logo Vegan OK, ktoré predstavuje najväčší etický štandard s viac ako 10 000 certifikovanými produktmi po celom svete. Organizácia Vegan OK bola založená za účelom podporovať a rozširovať kultúru, ktorá rešpektuje život a životné prostredie, a to aj v prospech tých, ktorí nie sú vegáni alebo vegetariáni. Dané hodnoty sú totiž považované za spoločné dedičstvo.
Bioprodukty môžu byť označené aj QR kódom od Gratitude, ktorý vám povie všetko o životnej ceste výrobkov, ingredienciách, ktoré obsahujú aj ich dodávateľoch. Zaručuje tak vysokú kvalitu produktov a ochranu spotrebiteľov.